Kas ir totalizators?

Totalizators ir azartspēļu veids, kurā derību dalībnieks liek likmes uz prognozējama notikuma iespējamo rezultātu, piemēram, iznākumu sporta spēlēs vai uzvarētāju kādā konkursā.

Totalizatoros laimests ir atkarīgs no derību dalībnieka prognozēm un reālajiem faktiem par notikumu un tā rezultātu. Ja prognozes un rezultāti sakrīt – totalizatorā tiek iegūts laimests, taču, ja nesakrīt – tad laimests ir zaudēts.

Pozitīvais aspekts, kas piesaista tik daudz totalizatoros ieinteresēto dalībnieku skaitu ir tas, ka šajā azartspēļu veidā daļēji pats totalizatora dalībnieks ir tas, kas var ietekmēt savu laimestu. Protams, pats totalizatora dalībnieks nevar ietekmēt rezultātu konkrētajam notikumam, piemēram, kādas sporta spēles iznākumu, taču tas, ko totalizatora dalībnieks var – ir būt ekspertam konkrētajā notikumā, zinot tendences, stiprās un vājās puses konkrētajā nozarē, u.tml. Tāpat piedaloties un liekot likmes totalizatoros, ir vērtīgi regulāri un pirms katra notikuma iepazīties ar speciālistu pareģojumiem par notikuma prognozējamo rezultātu.

Liekot likmes totalizatorā uz kāda konkrēta notikuma rezultātu, nebūt nav jāiegulda daudz, lai laimētu. Laimēt iespējams arī ar zemām likmēm. Protams, laimesta apmērs ir atkarīgs no tā, cik liela likme ir ielikta – jo lielāka likme ielikta, jo lielāks laimests.

Ja totalizatorā esat licis likmi uz rezultātu, kāds arī īstenojas – esat laimējis. Totalizatoros uzvaras gadījumā laimētā summa tiek izmaksāta uzreiz pēc notikuma beigšanās. Taču situācijas, kad konkrētās likmes uzvar vai zaudē ir atšķirīgas atkarībā no notikuma un totalizatora, likmju veidiem, tāpēc ir ļoti svarīgi vienmēr pirms dalības totalizatorā iepazīties ar noteikumiem.

Latvijā par totalizatoru regulāciju atbildīga ir Latvijas Republikas Izložu un Azartspēļu inspekcija, pie kuras ir jāsaņem license, lai organizētu totalizatorus.

Termini, ko vērts izprast, kad tiek spēlēts sporta totalizators

Likme – ir naudas summa, ko totalizatora dalībnieks liek uz kāda konkrēta notikuma rezultātu.

Totalizatora dalībnieks – ir spēlētājs, kurš piedalās derībās, iemaksājot dalības maksu un liekot konkrētu likmi uz notikuma iespējamo rezultātu.

Notikumi – ir dažādi sporta notikumi, konkursi vai citi prognozējami pasākumi, par kuru iznākumu ir iespējams slēgt derības. Katrā notikumā ir iespējams viens vai vairāki rezultāti un par tiem ir iespēja likt atsevišķas vai daudzkārtējas likmes, kā arī apvienot laimesta koeficientus vienā likmē dažādiem prognozējamiem notikumiem.

Koeficients – tas ir skaitlis, kas lielāks par viens. Ar šo skaitli tiks reizināta likme un gadījumā, ja rezultāts tiek uzminēts, reizinājuma iznākums veido laimesta summu.

Iespējamie likmju veidi

  1. Uzvarētāja noteikšana ir visbiežāk totalizatoros likto likmju veids, kurā dalībnieki paredz, kurš no notikuma dalībniekiem uzvarēs vai, ja ir tāda iespēja, rezultāts būs neizšķirts.
  2. Handikaps ir totalizatoru sistēma, kas padara notikumu interesantāku dalībniekam, ja tajā ir izteikts viens konkrēts favorīts. Piemēram, vājākais sporta spēles dalībnieks vai komanda spēli sāk ar vienu vai vairāku punktu handikapu, līdz ar to spēles beigu rezultātam tiek pieskaitīts šis handikaps, tādā veidā nosakot, vai uz spēli uzliktā likme ir laimēta vai nav. Piemēram, basketbola spēles gala rezultāts ir 90:85, bet zaudētāja komandai ir uzlikts +7 punktu handikaps, kas nozīmē, ka totalizatorā būs laimējuši tie, kas likuši uzvaru uz zaudētāju komandu, jo pieskaitot handikapa +7 punktus rezultāts ir 90:92.
  3. Virs/zem ir likmes veids, kurā tiek prognozēts vai notikuma rezultāts būs virs vai zem kāda konkrēti noteikta rezultāta, piemēram, hokejā komanda A iesitīs vairāk par 2 vārtiem. Virs/zem likmēs ir ieviestas arī decimālas vienības, kas izslēdz neizšķirta rezultāta iespēju.
  4. Likmes uz nākotnes notikumu iznākumiem – ir likmes, kas tiek liktas uz notikuma rezultātu ilgtermiņā.
  5. Īpašās likmes – ir likmes, kas tiek liktas uz dažādiem specifiskiem notikumiem, kas iekļauj konkrētu daudzumu un laiku. Piemēram, sporta spēlēs likme tiek likta uz konkrētu laiku, kad tiks iemesti pēdējie punkti vai iesisti pēdējie vārti.
  6. Live likmes ir tās, ko iespējams likt konkrētā notikuma laikā, prognozējot rezultātu. Rezultātu koeficienti notikuma laikā tiek regulāri atjaunoti.
  7. Precīzs rezultāts ir likme, kas ir likta uz konkrētu rezultātu sporta spēlēs, taču iespējamos rezultātus neizdomā dalībnieks pats, bet gan izvēlās no totalizatora piedāvātajiem rezultātiem. Spēles rezultātam ir jābūt precīzi tādām, lai iegūtu laimestu šajā likmes veidā, taču gadījumā, ja neviens no totalizatora piedāvātajiem rezultātiem nav spēles gala rezultāts, tad totalizatorā ieliktās naudas summas tiek atgrieztas likmes licējam.
  8. Puslaika rezultāts ir likmes, kas tiek liktas sporta spēlēs uz noteiktās spēles puslaika rezultātu.
  9. Puslaiks / pilns laiks ir likmes veids sporta spēlēm, kurā jānosaka rezultāts gan pirmajam puslaikam, gan visai spēlei kopumā.
  10. Pāra/nepāra likmes tiek liktas sporta spēlēs, prognozējot vai rezultāts būs pāra vai nepāra skaitlis.