Ātrie kredīti savu nosaukumu ieguvuši ar to, ka varam tos noformēt ātri un viegli, galvenokārt pateicoties interneta ienākšanai mūsu ikdienā.

Internets nodrošina, ka pāris minūšu laikā varam pieteikties aizdevumam, apstiprināt savu identitāti un saņemt nepieciešamo summu, pat neizejot no mājām.

Tieši šī ērtuma un ātruma dēļ ātrais kredīts, kā aizdevuma veids, kļūst arvien pieprasītāks.

Pateicoties tehnoloģiju attīstībai, varam ne tikai noformēt aizdevumu internetā, bet arī izmantot portālus un mājas lapas, kas ļauj vienkopus redzēt, kādi ir visi ātrie kredīti internetā, kā tos saņemt un kādas ir katra aizdevēja prasības aizdevuma saņemšanai.

Tādējādi varam viegli izvēlēties sev piemērotāko no risinājumiem un atrast, kuri no kredītdevējiem piedāvā mums nepieciešamo aizdevuma veidu, piemēram, atlasīt tos, kas piedāvā kredītus automašīnas iegādei, vai tos, kas piedāvā ātrus un izdevīgus risinājumus nelielu summu saņemšanai.

Kādi ir pieejamie aizdevumu veidi Latvijā?

Pielāgojoties mainīgajam tirgum un daudzveidīgajām klientu vajadzībām, aizdevumu klāstā tiek piedāvāti arvien dažādāki risinājumi un kredītu veidi, lai atrastu katrai situācijai piemērotāko aizņemšanās formu.

Aizdevumi kļūst arvien elastīgāki un, pateicoties aizdevēju savstarpējai konkurencei, arī aizvien izdevīgāki.

  1. Patēriņa kredīti

Patēriņa kredīti ir viens no ierastākajiem kredītu veidiem, kas tiek noformēti dažādās dzīves situācijās, kad nepieciešami papildus līdzekļi ikdienas tēriņu vai konkrēta pirkuma segšanai. Parasti šie kredīti tiek izsniegti uz vairākiem mēnešiem, tādējādi ļaujot lielus izdevumus sadalīt mazākās, samērīgākās un vieglāk atdodamās summās.

Tas ir īpaši aktuāli cilvēkiem ar zemiem ikmēneša ienākumiem, un noder situācijās, kad rodas negaidīti tēriņi, piemēram, nepieciešams steidzams remonts vai rodas neplānoti ārstēšanās izdevumi, ko nespēj segt pieejamie naudas līdzekļi. Šajos gadījumos radušās vajadzības nav iespējams atrisināt ar ikmēneša algu, un nepieciešams papildus aizdevums, ko būtu iespējams segt pa daļām.

  1. Kredīti pret ķīlu

Gadījumos, ja nepieciešams lielāks aizdevums vai apstākļos, kad kredītņēmēji nevar uzrādīt oficiālu darba vietu vai regulārus ienākumus, tiek piedāvāti arī kredīti pret ķīlu. Visbiežāk tie tiek noformēti, lai saņemtu aizdevumu auto vai nekustamā īpašuma iegādei, jo tad iegādātais īpašums vienlaikus var kalpot arī, kā ķīla un garantija, taču atsevišķos gadījumos tiek piešķirti arī naudas kredīti ikdienas tēriņiem, kur par ķīlu kalpo jau esošs īpašums.

Kad nepieciešams neliels aizdevums ikdienas tēriņiem, ķīla parasti netiek prasīta, bet, ja aizņēmējam nav regulāru ienākumu vai oficiālas darba vietas, ķīlas nodrošināšana var būt vienīgā iespēja, lai saņemtu aizdevumu. Taču, ieķīlājot īpašumu, kredītņēmējam jārēķinās, ka aizdevuma summa vienmēr būs mazāka par patieso īpašuma vērtību, kā arī īpašums var tikt zaudēts arī gadījumos, kad aizdevums jau gandrīz ticis apmaksāts.

Tādēļ, ņemot vērā lielo risku, šo iespēju ieteicams izmantot tikai ārkārtas gadījumos.

  1. Ātrie kredīti

Iecienītākais un ērtākais veids naudas saņemšanai ir ātrais kredīts, ko mūsdienās piedāvā arvien vairāk uzņēmumu, galvenokārt nebanku aizdevēji. Ne velti šis aizdevuma veids ir kļuvis tik iecienīts, jo, lai arī tas ne vienmēr ir lētākais no piedāvājumiem, tas ir ātrs un drošs veids, kā tikt pie nepieciešamās naudas summas.

Patēriņa kredītu un ilgtermiņa aizdevumu noformēšana dažkārt var prasīt vairāk dienas līdz aizdevēji izvērtē klienta maksātspēju un aizdevuma nepieciešamību, savukārt ātrie kredīti tiek izsniegti piecu minūšu laikā, kas ir ideāls risinājums, ja palīdzība nepieciešama uzreiz.

Piemēram, ja salūzis auto un nepieciešams steidzams remonts, ātrais aizdevums ir labākais no risinājumiem.

Ātro kredītu piedāvājumu parasti izmanto arī jaunieši, jo tas ir viens no retajiem aizdevuma veidiem, ko izsniedz personām jau no 18 gadiem.

Tiesa gan, tas neattiecas uz pilnīgi visām ātro kredītu kompānijām, taču pieredzējušakās un stabilākās aizdevēju organizācijas, gūstot pozitīvu pieredzi gadu garumā, kļūst pretimnākošākas jauniešiem, saprotot, ka arī šī sabiedrības grupa ir maksātspējīgi un augoši klienti.

Kādi uzņēmumi Latvijā piedāvā ātros kredītus?

Šobrīd ātros kredītus piedāvā virkne uzņēmumu, turklāt ar katru gadu aizdevēju skaits pieaug. Visbiežāk tie ir nebanku aizdevēji, un daudzi no tiem ir privāti uzņēmēji, tādēļ, izvēloties aizdevēju, jāņem vērā ne tikai tā piedāvājums, procentu likmes un noteikumi, bet arī tā vēsture, pieredze un klientu atsauksmes.

Kā senākais un lielākais no aizdevējiem ātro kredītu jomā ir 4Finance, kura paspārnē savu vēsturi aizsāka SMScredit un Vivus, kas nu jau iedvesmojuši virkni citu uzņēmumu, kas darbojas pēc līdzīgiem principiem, tostarp Ondo.lv, Kredits7, Viasms, CreditOn un daudzi citi, kas piedāvā gan elastīgus aizdevuma nosacījumus, gan jau gadu gaitā pierādījuši sevi, kā uzticamus aizdevējus.

Lai gan katru jauno aizdevēju rūpīgi uzrauga valsts iestādes un to darbību regulē likumi un vadošās institūcijas, vienmēr ir svarīgi būt piesardzīgiem, it īpaši ar aizdevējiem, kas darbojas zem dažādiem nosaukumiem.

Noteikti rūpīgi izlasiet aizdevuma nosacījumus un, ja iespējams, iepazīstieties ar klientu atsauksmēm, lai pārliecinātos, vai aizdevējs ir uzticams.  Tā kā aizdevēju ir tik daudz, izvēlēties labāko un piemērotāko nav viegls uzdevums, tādēļ rūpīga izpēte ir īpaši svarīga, lai skaisti reklāmas saukļi neizvērstos par bēdīgu pieredzi un dziļiem parādiem.

Ar ko atšķiras daudzie kredītdevēji?

Izvēloties starp daudzajiem aizdevējiem, svarīgi ņemt vērā galvenos kritērijus, kas palīdzēs pieņemt vispareizāko lēmumu:

  • Piedāvātā aizdevuma summa
  • Atdošanas termiņš
  • Aizdevuma procentu likme mēnesī/gadā
  • Termiņu pagarināšanas iespējas un izmaksas
  • Soda procenti atmaksas termiņu kavēšanas gadījumā
  • Kredītdevēja papildus nosacījumi

Katrā no situācijām kritēriju prioritāte var atšķirties, dažkārt var būt nebūtiski aizdevuma procenti, ja daudz svarīgāks ir ātrums un zemas aizdevēja prasības, vai arī citreiz nav būtiski soda procenti, ja esat pilnībā pārliecināts, ka aizdevumu atdosiet laikā, tādēļ katrā situācijā izsveriet visus faktorus, bet vadieties pēc tiem, kas Jums ir vissvarīgākie.

Ātro kredītu kompāniju vēsture un attīstība

Tā kā ātro kredītu kompāniju klāsts ik gadu mainās, ir svarīgi arī izpētīt, cik sen tie piedāvā savus pakalpojumus un kāda ir viņu reputācija. Dažas ātro kredītu kompānijas uzrodas un pazūd, radot negatīvu priekšstatu par visu ātro kredītu nozari, jo šķiet, ka šie aizdevēji ir neuzticami un nestabili, taču ir uzņēmumi, kas darbojas jau ilgus gadus, tādējādi pierādot, ka ātro kredītu sniedzēji ir tikpat uzticami un droši aizdevēji, kā jebkura banka.

Ja pirms dažiem gadiem vēl cilvēki šaubījās par ātro kredītu ņemšanu un neizprata šo kredīta formu, tad šobrīd, pateicoties ilgstošai pieredzei, sabiedrība uzticas ātro kredītu kompānijām tikpat un dažreiz pat vairāk, kā tradicionālajām bankām un kredītdevējiestādēm. Turklāt, pateicoties šo jauno aizdevuma formu ienākšanai tirgū, paterētājiem ir iespēja izvēlēties sev izdevīgāko aizdevumu. Ja agrāk vienīgais risinājums bija banka, kurā atradās klienta konts, un aizņēmējam bija jāsamierinās ar konkrētās bankas piedāvājumu, tad šobrīd visa vara ir kredītņēmēja rokās. Mēs paši varam izlemt, kurš aizdevējs ir mums izdevīgākais, paši noteikt, cik vēlamies aizņemties, un, ja esam neapmierināti ar servisu vai noteikumiem, jebkurā brīdī varam pāriet pie kāda cita kredītdevēja.

Parāda atdošanai jābūt finanšu prioritātei

Pirms pāris gadiem ātro kredītu saņemšana bija ļoti viegla, to prasības nebija augstas un kredītu varēja saņemt gandrīz katrs, kam tas bija nepieciešams, tomēr, tā kā daudzi to izmantoja ļaunprātīgi, gan aizdevēju, gan kredītņēmēju interesēs ir veikti vairāki grozījumi likumdošanā, kuru dēļ arī ātro kredītu saņemšanā ir svarīgi regulāri ieņēmumi un pozitīva kredītvēsture, kas palīdz abām pusēm izsargāties no negatīvas pieredzes un uztraukumiem.

Kad esam izvēlējušies par labu kādam no kredītdevējiem un noformējuši sev piemērotāko aizdevumu, ir ļoti svarīgi rīkoties ar šiem līdzekļiem apdomīgi, jo jebkurš aizdevums ir parāds, kuru jāatdod noteiktajā termiņā. Jebkuru kredītsaistību uzņemšanās ir atbildīgs solis, tāpēc pat noformējot nelielu ātro kredītu uz pāris nedēļām, mums tas noteikti ir jāatdod laikā, lai 50 eiro parāds nepārvērstos 500 eiro saistībās ar kredītpiedzinēju un tiesas iesaistīšanos.

Lai gan par to, ka jāaizņemas atbildīgi, atgādina visi ātrie kredīti internetā, mēs dažkārt pārstājam uztraukties par savām finanšu grūtībām tiklīdz saņemam aizdevumu, taču par to jāturpina uztraukties līdz pat brīdim, kad kredītu ir izdevies pilnībā atmaksāt.

Lai atdotu to bez problēmām un attiecību sabojāšanas ar kredītdevēju, tā atdošana jāplāno savlaicīgi, ja iespējams, daļu no aizdevuma atdodot jau pirms noteiktā termiņa.

Savukārt, ja jūtat, ka finanšu situācija neuzlabojas un parādu neizdosies atdot laikus, tad ir ļoti svarīgi jau laicīgi par to brīdināt un meklēt kopīgu risinājumu, kas var būt gan termiņa pagarināšana, gan aizdevuma summas sadalīšana vairākos maksājumos jeb kredītu apvienošana.

Lai gan ātro kredītu kompānijas nosaka, ka kredīts jāatdod tieši pēc 30 dienām, individuālu sarunu ceļā ir iespējams vienoties arī par elastīgākiem nosacījumiem, jo jebkura aizdevēja interesēs ir atgūt aizdevumu pēc iespējas ātrāk, nevis kredītpiedziņas ceļā.